Crafist® Hakkında

Türkiye'nin hiçbir yerinde mağazamız bulunmuyor. Sitemizden tüm ürünlerimizi görebilir, kredi kartı ya da Havale/EFT ödeme seçeneği ile güvenle sipariş verebilirsiniz.

Siparişleriniz yalnızca kargo ile istediğiniz adrese gönderilmektedir. Elden teslimat sistemimiz bulunmuyor. 

Sitemiz, 128 bit şifreleme ile iletilen bilgilerin güvenliğini sağlayan SSL Sertifikası kullanılmaktadır. crafist.com'da alışveriş yapılırken kullanılan kart bilgilerinin tamamı kesinlikle kaydedilmez ve kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

Toplu alımlarınız için 0539 599 19 79 numaralı Müşteri İletişim Merkezi'miz ile iletişime geçebilirsiniz.

Siparişler

Almak istediğiniz ürünleri "Sepete Ekle" butonuna tıklayarak sepetinize ekleyin. Sepetinizde ürünleri topladıktan sonra sepet detaylarını görmek isterseniz “Sepetimi Görüntüle” butonuna, siparişi tamamlamak isterseniz “Tamamla” butonuna tıklayınız.

Üye girişi yaptıktan sonra açılan ekranda adres bilgilerinizi girmeniz istenecektir. Adresinizi girdikten sonra ise ödeme şeklinizi seçmeniz istenecektir. 

Bu sayfaları adım adım ilerleyip "Siparişiniz tamamlandı" yazısını görene kadar devam ediniz. 

Sizlerin işlem güvenliği için siparişlerinizi telefondan almıyoruz. Yalnızca web sitemizden sipariş verebilirsiniz. 

Türkiye teslimatlı siparişlerinizde; kayıtlı adreslerde değişiklik işlemi sadece 0539 599 19 79 numaralı Müşteri İletişim Merkezi aracılığı ile yapılmaktadır. Eğer henüz sipariş vermediyseniz sipariş tamamlama adımlarında “Kargo Adresi” seçeneğinden kayıtlı adreslerinizden birini seçebilir veya “Yeni adres kullan” seçeneği ile yeni bir adres ekleyebilirsiniz. Siparişinizi tamamladıktan sonra değiştirmek isterseniz, Müşteri İletişim Merkezi aracılığı ile değişiklik yapabilirsiniz.

Siparişinizi tamamlamadan önce, "Sepetim" alanında “Çıkar” yazısına tıklayarak sepetinizdeki ürünleri çıkarabilir, ürün sayfasına giderek yeni ürün ekleyebilirsiniz.

Siparişinizi tamamladıktan sonra, Müşteri Hizmetleri Merkezi’miz ile iletişime geçerek talebinizi iletmeniz halinde; sipariş durumunuz gerekli şartları sağlıyor ise ürün ekleme veya çıkarma yapabilirsiniz.

Üyelik İşlemleri

Web sitemizin sol üst köşesinde bulunan “Hesabım” alanına tıkladığınızda açılan pencereden “Hesap oluşturun” yazısına tıklayınız. Hesap oluştur alanından bilgileri doldurup “Hesabımı Oluştur” butonuna tıklayarak hızlı üye olabilirsiniz.

Üye olmanız hem sizin hem de bizim siparişlerinizi takip edebilmemiz açısından önemlidir. Üyelik için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak yine de üye olmadan alışverişinizi yapabilirsiniz.

Crafist.com üyeliği tamamen ve her zaman ücretsizdir.

İade ve Sipariş İptal

Alışverişinizden herhangi bir nedenle memnun kalmadığınızda, para iadesi veya değiştirme için öncelikli yapmanız gereken, teslim alma tarihinden itibaren 14 gün içinde Müşteri İletişim Merkezi’mize sözlü olarak veya info@crafist.com mail adresimize yazılı olarak iletmenizdir.

İade talebiniz bize ulaştıktan sonra, crafist.com tarafından aşağıda belirtilen iade koşullarına uygunluğu değerlendirilir. Onaylandığı takdirde ürünleriniz anlaşmalı olduğumuz kargo firması aracılığı ile geri alınır. Ürünleriniz e-arşiv fatura veya sevk irsaliyesi ile teslim edilir. Fatura ibraz edilmeksizin değişim ve iade işlemi yapılamamaktadır. Firma adına kesilen faturalarda ise, satın alan firmanın iade faturası ile değişim veya iade işlemi yapılabilir.

İadeler mutlak suretle orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, hasarlı, eksik, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura tarafımıza gönderilmelidir.

İade etmek istediğiniz ürünlerin geri alım planlamasını sizin için yapabiliriz. Bizim aracılığımız ile anlaşmalı olduğumuz kargo firmalarınca taşınan iadelerin geri nakliye ücreti tarafımızca karşılanır. Aksi takdirde kargo firması sizden taşıma ücreti talep edecektir.

Siparişinizi teslim alırken, kolilerin EKSİKSİZ ve SAĞLAM olduğunu mutlaka kontrol ediniz. Ürünleriniz e-arşiv fatura veya sevk irsaliyesi ile teslim edilir. Fatura ibraz edilmeksizin değişim ve iade işlemi yapılamamaktadır. Firma adına kesilen faturalarda ise, satın alan firmanın iade faturası ile değişim veya iade işlemi yapılabilir.

Kargo yetkilisi, sizden kolileri eksiksiz ve sağlam bir şekilde teslim aldığınıza dair imza alacaktır. Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo firmasına tutanak tutturularak ürünü teslim almayınız. Bu ürünlerin değişimi 14 iş günü içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu durumda, sizden ek bir nakliye veya ürün bedeli talep edilmeyecektir.

Teslim esnasında fark edilmeyerek teslim alınan hasarlı veya ayıplı ürünlerin iadesi için Müşteri İletişim Merkezi’miz ile iletişime geçmelisiniz. Ürünün hasar veya ayıbını gösteren fotoğraf göndermenizi talep edebilir. Yapılan inceleme sonucunda tüketici kaynaklı olmadığı tespit edilmesi durumunda birebir değişim işlemi yapılacaktır. Değişimi yapılacak olan ürün ile birlikte fatura tarafımıza gönderilmelidir.

IBAN, banka hesabınıza ait olan ve  TR ile başlayan 26 haneli numaradır. Bu numarayı hesap cüzdanınızdan, herhangi bir Atm den ya da bankanızın çağrı merkezinden öğrenebilirsiniz.

Aldığınız ürünü herhangi bir sebep için iade etmek istiyorsanız aldığınız tarihten 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz.

İade etmek istediğiniz ürünleri " Karopak Endüstriyel Ürünler A.Ş. Ataşehir Mahallesi, 8229/2 Sok. No:17, 35620  Çiğli/İzmir" adresimize gönderebilirsiniz.

Bu durum bankanız ile ilgili bir durumdur. Bankanız hesap hareketlerine ya da işlem tarihine hemen yansıtmayabilir. Bir sonraki ay hesap hareketlerinizden ya da internet bankacılığından ilgili tutarı görebilirsiniz. Yine de görülemiyor ise konu ile ilgili kart sahibi, kartın bağlı olduğu bankanın çağrı merkezini arayarak  "chargeback-takas birimi" ile çözebilir.

Ödeme

Yasa gereği kartlarınız ile internet üzerinden harcama yapmaya devam edebilmek için onayınız gerekmektedir. Bu onayı vermezseniz, internetten alışveriş yapamayacaksınız.

Kartınızın internet alışverişlerine açık kalması için;

ONAY (boşluk) kartınızın son 6 hanesini yazarak 3340'a SMS gönderebilirsiniz.

444 03 33 nolu Garanti Bankası müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

ONAY (boşluk) kartınızın son 6 hanesini yazarak 4402'ye SMS gönderebilirsiniz.

0850 724 07 24 nolu Türkiye İş Bankası müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

AÇIK (boşluk) Banka Müşteri numaranızı yazarak 4944'e SMS gönderebilirsiniz.

444 0 444 nolu Yapı Kredi Bankası müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

INTERNET yazarak 8885'e SMS gönderebilirsiniz.

444 25 25 nolu Akbank müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

INTERNET (boşluk) kartınızın son 4 hanesini yazarak 2273'e SMS gönderebilirsiniz.

0850 222 09 00 nolu QNB Finansbank müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

HEPSİ yazarak 6635'e SMS gönderebilirsiniz.

0850 222 07 24 nolu Vakıfbank müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

ONAY yazarak 3404'e SMS gönderebilirsiniz.

0850 222 04 00 nolu Halkbank müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

AÇIK (boşluk) kartınızın son 4 hanesini yazarak 2941'e SMS gönderebilirsiniz.

0850 200 06 66 nolu TEB müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

ONAY (boşluk) kartınızın son 4 hanesini yazarak 2205'e SMS gönderebilirsiniz.

0850 222 0 600 nolu ING Bank müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

SANAL (boşluk) kartınızın son 4 hanesini yazarak 3280'e SMS gönderebilirsiniz.

444 0 800 nolu Denizbank müşteri hizmetlerini arayarak bankanıza talimat verebilirsiniz.

Bankanızın internet bankacılığı sayfasından kartınızı internet alışverişine açtırabilirsiniz

Tüm ülkelerden kredi kartı, Paypal ve banka transferi ile ödeme yapabilirsiniz.

Kapıda ödeme sistemimiz mevcut değildir.

Eğer daha önce yanlışlıkla para biriminizi değiştirdiyseniz, en alt ortada bayrak ve para birimi simgesi mevcut, tıklayarak TRY’yi seçebilirsiniz. Eğer TL simgesini göremiyorsanız cihazınıza yüklemiş olduğunuz VPN programından da kaynaklı olabilir. Siparişinizi tamamlarken adres olarak Türkiye adresinizi eklediğinizde düzelmiş olacaktır.

Kargo ve Teslimat

Siparişinizin boyutlarına, ağırlığına göre kargo ücretleri değişkenlik göstermektedir. Siparişinizin ödeme adımında kargo ücreti otomatik hesaplanır ve sepet toplamına eklenir.

Crafist.com sitemizden verdiğiniz siparişleriniz Türkiye genelinde UPS firması ile standart teslimat süreci içerisinde gönderilecektir.

İş günleri içinde (Pazartesi-Cuma arası) saat 13:00’a kadar sipariş etmiş olduğunuz ürünleri aynı gün kargoya teslim etmeye gayret ediyoruz. Saat 13:00’dan sonra verdiğiniz siparişleri ertesi iş gününde kargoya teslim ediyoruz. Temini zaman alan ürünler için kargo teslim süresi 5 iş günüdür. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi veriyoruz.

Resmi tatil günlerinde verilen siparişleriniz bir sonraki iş günü kargo firmasına teslim edilecektir.

Özel günler ve resmi tatil günlerinde siparişleriniz kargo firmasına bir sonraki iş gününde teslim edilecek şekilde planlama yapılacaktır.

Siparişinizin kargoya verilmesiyle birlikte size mail gönderimi yapılır. Kargo takip numarası mail adresinize gönderilmektedir.

Teslimat adresi Türkiye olanlar için, cumartesi günleri kısıtlı olmak üzere dağıtım yapılmaktadır. Pazar ve resmi tatil günlerinde teslimat yapılamamaktadır.

Teslimat adresi yurt dışı olanlar için, yalnızca iş günlerinde kargo şirketleri dağıtım yapmaktadır.

Kargo firması belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim eder. Adresinizde bulunamamanız durumunda paketinizi en yakın şubeden alabileceğinizi bildiren bir not bırakılır. 3 gün içerisinde paketinizi belirtilen şubeden almamanız durumunda siparişiniz geri döner. Kargonuzu kargo takip numarasından takip edebilirsiniz.

Müşteri İletişim Merkezi

0539 599 19 79

Mail ile Ulaşın

info@crafist.com